Nefesini Tutmak

Suyun altındaki hareketsiz bedenin akıllardaki imgesi en başta boğulan kişiye atfedilmiş olsa da, sportif amaçlarla su altında vücut fonksiyonlarını yavaşlatan ve çok uzun süreler nefeslerini tutarak yarışanları da hesaba katmak gerekir. Alex Villar kolaylıkla denizaşırı yollanan mal, hizmet ve sermayeyi, bunun karşısında umutla bindikleri teknelerden denize dökülen kaçak göçmenlerin felaketini ve bu çağrışımdan yola çıkarak suyun altındaki yabancı nesne olan hareketsiz bedeni bir imge olarak gündeme taşıyor.

 

Alex Villar

Alex Villar: 1962de Brezilya’da doğdu, New York’da yaşıyor. New York, Hunter College’dan 1998 yılında güzel sanatlar yüksek lisansı aldı, 2000 yılında Whitney Museum’dan ISP bursu kazandı. Villar’ın işleri interdisipliner teorik kaynaklardan beslenen video, yerleştirmeler ve fotoğraflardan oluşuyor. Kişisel ve bazen de işbirliği ile gerçekleştirdiği projeler, kentteki başkaldırıyı mümkün kılan mekanlar üzerine uzun soluklu araştırmaları içeriyor. Bu projeler sıklıkla mimarideki ‘negatif mekan’ın sorgulanması üzerine kuruluyor.

Sergilediği kurumlar arasında, New York: New Museum, Mass MoCA, Drawing Center, Exit Art, Stux Gallery, Apexart ve Dorsky Gallery; Londra: Institute of International Visual Arts; Sao Paolo: Museu de Arte Modern; Kopenhag: Galleri Tommy Lund ve Overgaden; Oslo: UKS; Vilnius: Contemporary Art Centre; İsveç: Goteborg Konstmuseum; Berlin: Galerie Joanna Kamm; Malmö: Signal; Polonya: Galeria Arsenal; Bremen: Lichthaus; Luneburg: Halle für Kunst bulunuyor. ReMarx, Text zur Kunst, Tema Celeste ve New York Times’da makaleleri ve eleştirileri yayınlandı.